S kým hovořit o výši svého platu
Zdá se vám, že vás ve vaší práci špatně platí? Není divu, nejste jistě sami. Chtěli byste zjistit, kolik za stejnou práci berou kolegové nebo kolik platí v podniku, kam byste chtěli nastoupit? Pozor, jde o choulostivé téma.
Téma je to sice choulostivé, ale pro mnoho z nás také jistě velmi zajímavé. V řadě podniků je to ale také zcela tabu. S kým je tedy vhodné hovořit o svém platu? Určitě čas od času se svým nadřízeným, zejména když to vypadá, že ho myšlenka o tom, že byste měli dostat přidáno, vůbec nenapadla. Jak na to jsme psali v jednom z našich předešlých článků.
Kromě toho můžete svůj plat probrat se svým partnerem či partnerkou a s někým z přátel, kterým důvěřujete. Jistě mají také několik cenných profesních zkušeností, se kterými se rádi podělí. A třeba i přímo vědí, jaké mzdy se pohybují ve vašem oboru. A to váš dobrý přítel nemusí být ani přímo mzdový účetní.
S kým se o svém platu nebavit
Určitě byste se neměli o svém platu bavit s kolegy a spolupracovníky, zejména pokud máte pocit, že jsou zaplaceni lépe než vy, ačkoli zdaleka tolik nepracují. A už vůbec neprobírejte svůj plat s tím, kdo naopak pracuje více než vy, ale jeho výplatní páska je oproti té vaší poněkud chudší.
O_svém platu samozřejmě nehovořte ani s cizími lidmi, například u piva. Riziko je zde nasnadě. Zaprvé nevíte, kdo vás poslouchá a jak se získanou informací naloží. Zpravidla to nebude ve váš prospěch. Zadruhé můžete nalákat zloděje či jiné příživníky. O svém platu můžete mluvit s cizími lidmi snad pouze v případě jistých anonymních dotazníků či anket.
Česká společnost je v oblasti zveřejňování výše platů velmi specifická. Stále u nás převládá poměrně silná závist, pokud někdo bere více.
Někdy je dokonce na místě, když svůj plat neřešíte ani se svou manželkou, zejména pokud trvá na tom, abyste do společné poklady odevzdávali celou svou mzdu do poslední koruny.
Je tedy doufám jasno, že bude asi nejlepší o svém platu hovořit s minimem lidí. A ty si navíc velmi dobře vybírejte. Kromě vašeho šéfa vám totiž nikdo nepomůže situaci změnit ve váš prospěch. A chcete-li se pro své uspokojení dozvědět, kolik berou jiní, nemusíte přece začít tím, že to řeknete nejdříve na sebe. Vyplácejí se spíše neadresné diskuse o tom, kdo kde jaký plat pobírá a co tam od něj za to požadují.
Obdobná situace nastává také u mimořádných prémií, kdy také není úplně vhodné hned se svým kolegům pochlubit, jakou částkou vás šéf odměnil. I když se svěříte pouze jedinému kolegovi, může výši vašich prémií za pár dní vědět celá firma.