Ochranná lhůta po skončení pracovního poměru – nemocenská a mateřská
Ochranná lhůta po skončení pracovního poměru umožňuje obyvatelům České republiky pobírat nemocenskou nebo mateřskou. Je však důležité, abyste v minulosti byli účastníky na pojištění. To znamená, že za vás váš zaměstnavatel řádně platil zdravotní pojištění. Vaše nemoc (pracovní neschopnost) v ochranné lhůtě pak bude mít i po skončení řádného pracovního poměru standartní průběh. Co je ale potřeba dále znát, aby nedošlo k chybě z vaší strany?
Ochranná lhůta po skončení pracovního poměru
V článku vás seznámíme s konkrétními případy pro lepší pochopení. Ještě před tím vám podáme jednoduché vysvětlení. Pokud by zaměstnanec po skončení pracovního poměru nastoupil na nemocenskou do 7 dnů, má na ní plný nárok. To, že vám byl ukončen pracovní poměr, nemá žádný vliv na vaše práva. Musíte to však stihnout v tzv. ochranné lhůtě. V praxi to znamená, že skončíte-li v práci například k 31.12.2018 a nastoupíte na nemocenskou do 7 dnů, budete moci pobírat finanční prostředky. Nemusíte se bát, že by vám nemocenská nebyla uznána z toho důvodu, že jste momentálně bez práce. Důležité je, abyste si pohlídali ochrannou lhůtu.
Byl/a jsem vyhozen/a
Je jedno, jak dojde k ukončení pracovního poměru. Zda se jedná o vzájemnou dohodu, výpověď z vaší nebo ze strany zaměstnavatele. Ochranná lhůta po skončení pracovního poměru je tady pro všechny bývalé zaměstnance. Není tedy potřeba panikařit, že by se vám mohlo něco postavit do cesty. Způsob ukončení pracovního poměru nemá vliv na čerpání nemocenské dávky. Na nemoc v ochranné lhůtě máte právo.
Pobírání mateřské – jak to funguje?
Jestliže jste žena, která čeká miminko, a máte zájem o peněžitý příspěvek v mateřství, musíte splnit podmínky stanovené zákonem. První z podmínek je být bezproblémovým a fungujícím účastníkem na pojištění. Pokud tomu tak není, musíte být v zákonné ochranné lhůtě 180 dní, abyste měla nárok na peněžitý příspěvek. Vaší výhodou je, že vás zaměstnavatel nemůže jednoduše propustit. Zákoník práce je v tomto případě na stranách těhotných žen. Výjimkou je pouze smlouva na dobu určitou, kdy po uplynutí doby, končí její platnost. V této situaci nezáleží na tom, zda čekáte nebo nečekáte dítě.