Povinnosti zaměstnavatele v době veder
Blíží se léto a s ním i vysoké teploty, na které se mnozí z nás těší. Ne však ti, kteří v období veder musejí pracovat. Horké období nepotěší ani některé zaměstnavatele, kterým tak přibývají další starosti v povinné péči o zaměstnance. Zaměstnavatelé musí zaměstnancům zajistit podmínky pro práci tak, aby bylo možno vykonávat práci bezpečně – a k tomu při vysokých teplotách patří například poskytnutí nápojů na pracovišti. Horko výrazně zhoršuje pracovní podmínky a dochází k vysoké zátěži organizmu.
Jaké nápoje musí být poskytnuty
Nápoje podávané zaměstnavatelem bývají označovány jako ochranné a musí splňovat určité parametry. V létě mají mít teplotu od 10 – 16 stupňů, v zimě 20 – 25 stupňů. Obsah cukru nesmí být vysoký – maximálně do 2,5% objemu. Minerální látky mají být obsaženy v podobném množství jako v potu – tedy cca 1%. Chuťově by měl být nápoj přitažlivý, aby povzbuzoval k pití. Nemusí obsahovat vitamíny. Minimální množství je 1,5 l na osobu pro směnu, pokud by podmínky byly extrémní, může se jednat až o 2,5 l. Ideální volbou jsou balené přírodní vody – minerální, pramenité nebo kojenecké.
Podmínky pro ochranné nápoje
Nápoje podávané zaměstnavatelem musí být zaměstnancům lehce dostupné. Na jejich výběru by se měl podílet i závodní lékař. Vždy záleží na teplotě na pracovišti a míře zátěže. Povinnost poskytnutí nápoje nastává tehdy, je-li teplota na pracovišti vyšší než 26 stupňů a energetický výdaj je náročnější. Podobná situace je i tam, kde dochází k vyšší ztrátě tekutin prostřednictvím potu a dechu nebo při trvalé tepelné zátěži. Nárok na ochranné nápoje mají i zaměstnanci, jejichž práce není tak náročná, ale teplota přesáhne 34 stupňů. To je například administrativní práce v kanceláři.
Je klimatizace povinná?
Pořízení klimatizace není pro zaměstnavatele povinné, při teplotách na pracovišti, které přesahují až 36 stupňů, je však nutno o jejím zajištění uvažovat nebo nařizovat režim střídání práce a uplatňovat bezpečnostní přestávky. Nastavení teploty klimatizace se pohybuje od 23 do 24,5 stupňů. Pokud zaměstnavatel vhodné podmínky pro práci nezajistí, mohou zaměstnanci informovat hygienickou stanici či se obrátit na inspektorát práce. Dalším možným řešením je také zkracování pracovní doby.