Jak požádat o zvýšení platu

Znáte ten pocit, pracujete stále více a nikdo si toho nevšímá. Tedy alespoň to není poznat na vaší výplatní pásce. V médiích stále častěji slýcháte, jak se u nás pravidelně navyšuje průměrná mzda, ročně to bývá 500 až 1000 korun. Vy jste však nedostali přidáno ani korunu již několik let. Přišel tak čas zaklepat na dveře vašeho nadřízeného a požádat ho o zvýšení platu.

Pravidla navýšení mzdy

Tam, kde jsou pro zvyšování mezd stanovena jasná pravidla, asi nebude zvýšení mzdy větší problém. Jinde ovšem platí jednoduché pravidlo: co si člověk neprosadí, to nemá. V tomto případě vás čeká vyjednávání se šéfem, které zpravidla nebývá jednoduché, a proto je třeba se na něj dobře připravit.

Zasloužím si zvýšení platu

Předem je třeba pečlivě zvážit jednu věc – zda skutečně odevzdáváte tolik práce, že právem můžete považovat vyšší ocenění. Je totiž všeobecně známo, že lidé své výkony či zásluhy často přeceňují.

Kdy začít vyjednávat

Schůzku se šéfem je vhodné si dobře načasovat – chvíle pro vyjednávání vyššího platu je ta, když se něco podaří a šéf má dobrou náladu. Rozhodně není dobré jít za ním v situaci, kdy jsou ve hře nějaké vážní problémy nebo není na jednání dostatek času. Třeba v pátek mají manažeři dost často plnou hlavu víkendových plánů a v pondělí zase před sebou celý pracovní týden – v těchto dnech není proto nejšťastnějším nápadem začít mluvit o zvýšení platu.

Mzda

Připravte si argumenty

Při samotném jednání pomohou přesvědčivé argumenty. Mezi ně patří informace o tom, kdy se vám plat naposledy zvýšil, co se vám podařilo v poslední době udělat pro firmu dobrého či ji jak mezitím rostly platy kolegům. Ale pozor! Finanční srovnání s kolegy může být ošidné, o platech se na pracovišti obvykle nehovoří, a tak zaručená informace o tom, kolik dostává spolupracovník, může při vyjednávání uškodit.

Je dobré vycítit, na co šéf nejvíce slyší, a být uměřený ve svém hodnocení i požadavcích. Není ani vhodné začínat hovor o mzdě příliš zeširoka.

Co když přidáno nedostanete

I přes dokonalou taktiku se může stát, že vedoucí řekne, že na zvyšování platu prostě nejsou peníze. Co pak? Peníze nejsou jediným požitkem, který může firma zaměstnanci nabídnout. Místo zvýšení platu je tedy možné se dohodnout na různých formách benefitů.

Každý správný šéf by měl na to, že má svému podřízenému zvýšit plat, přijít sám. Správných šéfů je však zoufale málo.

Úspěch při vyjednávání o mzdě není nikdy zaručen. Vedoucí, a zejména majitelé firem bývají různí. Pokud tedy zjistíte, že v této záležitosti vaše věcné argumenty opakovaně na zvýšení mzdy nestačí, bývá vhodnější poohlédnout se po jiném místě.