12 tipů, které vám pomohou najít nové zaměstnání
Ztratili jste zaměstnání a hledáte nové? Nebo chcete svou současnou pracovní pozici vyměnit za lepší, méně časově náročnou, lépe finančně ohodnocenou? V následujících odstavcích představujeme 12 rychlých tipů, které vám s tím pomohou:
- Budoucí zaměstnavatel se pochopitelně zajímá i o ambice uchazeče, o jeho představy o budoucím vývoji kariéry. Zaměstnavatelé mají zájem vyhledat nejvhodnějšího uchazeče nikoliv uchazeče, který splňuje všechny požadavky, ale jeho kvalifikace, praxe či ambice ho předurčují pro výkon jiné (vyšší) pozice a nabízené pracovní místo by pro něj bylo pouze východiskem z nouze.
- Hledání si nové práce je proces, který je nejen fyzicky, ale i psychicky náročný. Proto je dobré se připravit, zorganizovat čas a být připravený ze sebe vydat maximum. Pohovor může trvat přibližně 1 hodinu, rezervujte si dostatek času. Každý pohovor si vyžaduje náležitou přípravu. Improvizace je neprofesionální.
- Aktivně se ptát na práci přímo u firmy může být výhodné. Spousta firem nezveřejňuje inzeráty na nové zaměstnance. Někde také ocení vaši aktivitu. V každé firmě najdete člověka, který se stará o nábor nových zaměstnanců. Zeptejte se asistentky, zda by bylo možné s ním mluvit nebo alespoň získat kontakt.
- Každý si určitě jednou řekl, že takové dobré místo jako má ten a ten je možné sehnat jedině přes známé. A jistě máte pravdu. Takže pokud hledáte práci „rozhoďte sítě“ i mezi své známé ať se v práci poptají, jestli firma nehledá nového pracovníka.
- Prvním krokem při hledání nového zaměstnaní je detailní analýza vašich schopností, záměrů a životních cílů. Poté, co jste poznali svoje možnosti a víte, jak by se měl váš pracovní život ubírat, přichází další krok – úspěšné nalezení zaměstnaní.
- Mladí lidé, nejlépe absolventi technických či ekonomických oborů mají velmi dobrou možnost uplatnění v tzv. trainee programech. Jsou to projekty samotných firem, které spočívají v tom, že během 1–2 let projdete různými oddělení ve firmě. Po uplynutí této doby v trainee programu se rozhodne, jestli zůstanete na některém daném oddělení či půjdete hledat štěstí jinam.
- Pozorně si přečtěte pracovní smlouvu. Pokud už dostanete pracovní smlouvu, dejte si pozor, aby splňovala tyto náležitosti: druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat, místo nebo místa výkonu práce, den nástupu do práce.
- Aktualizujte svůj životopis. Vyplatí se konzultovat svoje CV se starší a zkušenější osobou. Pokud nevíte, jak napsat CV, můžete použít strukturovaný formulář na pracovních portálech. Nezapomeňte na motivační dopis. U absolventa je důležitější než CV, protože se nemůžete pochlubit bohatou praxí. K životopisu doložte diplomy, certifikáty o absolvovaných kurzech a další doklady.
- Pokud jste při telefonickém rozhovoru s novým zaměstnavatelem nervózní a máte strach, že se zapomenete na něco důležitého zeptat, napište si v klidu poznámky na papír. Je důležité také dodržet určité zásady telefonického kontaktu, to znamená představit se, uvést důvod, proč voláte, ubezpečit se o tom, že hovoříte se správnou osobou apod.
- Inzerce zaměstnavatelů na volné pracovní místo vychází často i v běžných novinách, nebo ve specializovaných inzertních časopisech. Jelikož ale tyto noviny otisknou všechno, poptávky jsou někdy ne úplně férové (firma hledá pouličního prodejce, ale zabalí svou poptávku do lživých informací).
- Nezapomínejte sledovat i weby konkrétních společností. Zadání pracovní poptávky na velké internetové servery něco stojí a firmy často zveřejňují pracovní pozice a poptávky na svých webech, typicky na stránky s názvy kariéra v naší společnosti nebo prostě volná místa.
- Pokud nevychází současný postup, je čas změnit strategii. Namísto hledání práce přímo na internetu můžete zkusit konzultace s personalistou, nebo si sehnat placeného agenta, který hledá práci přímo pro vás. Neformální rozhovory s lidmi z daného odvětví mohou rovněž přinést své ovoce.
To bylo několik základních tipů, které vám mohou hledání nového zaměstnání značně ulehčit. Nyní se můžete již v klidu připravovat na přijímací pohovor.